AKTUÁLNÍ VÝVOJ NA KAPITÁLOVÝCH TRZÍCH

Přidáno 01.04.2018

 

 

 

 

Akcie postihla korekce: trhy odrážely jiné faktory než dobré firemní fundamenty

Na dluhopisové trhy působí kombinace růstu rizikové averze a obav ze zpřísňování měnové politiky

Únor byl mimořádně volatilní měsíc. Navzdory silným výsledkům společností se investoři zaměřili spíše na ekonomický výhled, vyjádření FEDu a výkonnost amerických vládních dluhopisů. Obavy z rychlejšího růstu inflace přetrvávaly. Index S&P 500 (-3,9 %) skončil ve ztrátě, přestože o něco zmírnil korekci z poloviny měsíce. Nejslabšími sektory byly energie a spotřební zboží. Evropské trhy kopírovaly vývoj v USA, když index Eurostoxx odepsal 4 % své hodnoty a všechny větší burzy uzavřely v červeném. Středoevropský region nebyl výjimkou: hlavní index CECEEUR spadl o 5,4 %, přičemž oslabily všechny trhy v čele s Polskem (-7,4 %). Vládní dluhopisy zaznamenaly v únoru smíšený vývoj, což platí pro globální trhy i pro středoevropský region. Prolínal se vliv rétoriky centrálních bank a růstu obav investorů z rizikových instrumentů. Kvůli očekávání růstu sazeb FEDu klesly ceny amerických vládních dluhopisů, výkon německých a českých dluhopisů byl naopak mírně pozitivní. ECB v březnu zveřejní nový výhled HDP a inflace v eurozóně, trh bude sledovat signály ohledně ukončení programu nákupů aktiv. ČNB by měla na zasedání koncem března nechat repo sazbu beze změny na úrovni 0,75 %. Pozornost se ale bude upírat na komentáře ke koruně. Ta je zřejmě nyní slabší, než ČNB předpokládala, což může vést k úvahám o dalším růstu úroků v letošním roce.

 

Příležitosti  ■ Růst HDP v eurozóně za 4Q 2017 byl potvrzen na 0,6 % mezičtvrtletně a 2,7 % meziročně, a to především díky silnému přispění exportů a domácí poptávky. Průzkumy PMI naznačují možnost dalšího zrychlení růstu na počátku roku 2018. ■ Solidní růst HDP v USA pokračuje. Data o růstu potvrzují pokračování cca 3% hospodářského růstu. Sentiment spotřebitelů i firem je na mnohaletých maximech a rezidenční investice nabírají na síle, jak tomu nasvědčuje pokračující růst zaměstnanosti v sektoru a vysoké počty stavebních povolení a zahájených staveb. Tvorba pracovních míst poskočila v únoru na 313 tisíc, což dává FEDu jasný signál, aby pokračoval v cyklu zvyšování úrokových sazeb. ■ Chystá se historické politické jednání mezi USA a Severní Koreou. Pravděpodobně již na jaře se setká vládce Severní Koreje Kim Čong-un s americkým prezidentem. Donald Trump přijal písemné pozvání, které mu do Washingtonu doručila jihokorejská delegace. Součástí vzkazu od severokorejského vůdce je také příslib, že zastaví zbrojení. 

Hrozby: Sentiment na trzích se na začátku února prudce změnil. Volatilita vzrostla a na výprodej na akciových trzích záhy reagovaly korekcí i kreditní trhy. Prudký propad akciových a ostatních trhů tak ukončil dlouhé období extrémně nízké volatility a růstu rizikových aktiv. ■ Hrozba uvalení dovozních cel ze strany USA znepokojila investory. Donald Trump vyhlásil uvalení cel na dovoz oceli (25 %) a hliníku (10 %). Trhy čekají na podmínky těchto ochranářských opatření, z toho bude vyplývat případná hrozba odvetných opatření ze strany postižených zemí.

Není důvod měnit finanční strategie. Vše se vyvýjí dle předpokladů. Pokud chcete poradit s investováním, rádi vám pomůžeme.

 

 Tisknout stránku

Počasí

Předpověď počasí

Zadejte jakou chcete půjčku, na kolik let, při jakém
úroku a kalkulačka spočítá měsíční platbu.


 


%

   

   

Finanční plán je soubor informací, které jsou individuálně připravené jen pro Vás. Dopřejte si tento konfort nyní zdarma a požádejte o jeho zpracování.

Finanční Plán

      © 2017 - MAREK PŘIBYL
Digitální obchodník
Zpět nahoru