NIKDY NENÍ ŠPATNÝ ČAS NA INVESTOVÁNÍ DO AKCIÍ

Přidáno 11.07.2018

 

 

 

 

Po příznivých obdobích na akciových trzích často slýcháme: „Akcie jsou nahoře, musíme počkat na výprodej“. Minulé výnosy ale ukazují opak: v době růstu není špatná doba na investici do akcií, ale prostě jen průměrná.  

 

Minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. To neznamená jen to, že růst trhů 20 % za rok se nebude opakovat. To znamená i to, že pokud trh jednou vyroste o 20 % nemusí nutně ihned spadnout. Nebo to, že když trh klesl o 10 %, že musí nutně jít jen nahoru. Výnosy v budoucnu nejsou nijak ovlivněny výnosy v minulosti.

 

 

Někteří poradci, klienti nebo novináři často říkají: trhy rostly, není vhodná doba investovat. A to vede k tomu, že se investice odkládá a třeba k ní nikdy nedojde. Čekat na pokles se nemusí vyplatit, protože místo poklesu může dojít k růstu.

 

Vyzkoušeli jsme, jaké výnosy nabídly trhy poté, co za sebou měly velmi dobré růsty. Pokud jsme investovali v posledních 50 letech na americkém trhu na 10 let, dosáhli jsme v průměru výnosu 169 %. To odpovídá výnosu 10 % p.a. (Samozřejmě, že někdy byl výnos vyšší, jindy nižší.) Při 20leté investici byl průměrný výnos 647 %, tedy opět cca 10 % p.a.

 

Z celé 50leté historie jsme vzali okamžiky, kdy akcie za sebou měly silný růst: 20 % za poslední rok, 30 % za 2 roky nebo dokonce 50 % za 3 roky. Jakých výnosů akcie dosáhly po těchto skvělých letech? Kupodivu skoro stejných. Průměrný výnos je opět kolem 10 % p.a. (Viz tabulka)

 

             celé období      růst 20%       růst 2 roky 30%      růst 3 roky 50%

10 let          169%               173%                  142%                         132%

20 let          647%               673%                  529%                         478%

 

Po růstu trhu můžeme jen litovat, že jsme neinvestovali dříve. Nemůžeme ale tvrdit, že teď je špatná doba. Doba je pořád stejně dobrá. Jen ta minulá byla možná lepší.

 

A co když přece jen trefíme špatnou dobu? Nakoupíme akcie, které potká velký pokles. Je tohle špatná doba?

 

I to jsme vyzkoušeli. Z 50leté historie jsme vzali jen ta období, kdy došlo k poklesu trhu o více než 20 % a investovali jsme před tímto poklesem. (To jsme schopni udělat jen díky zpětné simulaci. Dopředu nevíme, že pokles přijde.) Investovali jsme třeba v roce 2000 před splasknutím internetové bubliny nebo v roce 2008 před finanční krizí. Jak se toto špatné období podepsalo na akciové investici?

 

Při investici před poklesem o 20 % je průměrný 10letý výnos „jen“ 64 %. Tomu odpovídá výnos „jen“ 5 % p.a. I tento výnos ale můžeme považovat za rozumný a asi mu nebudeme říkat „špatné období“ nebo „špatná investice“. Ano, jsou lepší doby, ale konečný výnos 5 % zpravidla překonává inflaci.

 

A když investiční horizont protáhneme na 20 let místo 10 let, je průměrný výnos podobný jako ve standardních dobách a jeho roční hodnota je kolem 10 % p.a. 20letá perioda 20 % poklesy zahladí.

 

                 celé období      investice před propadem o 20%       

10 let          169%                               64%

20 let          647%                             596%

 

Historická data neukazují, že by po růstu trhů byla špatná doba na investici. Průměrné výnosy jsou podobné po silném růstu jako při jiných scénářích. I když trefíme špatnou dobu a přijde pokles o 20 %, 20letý horizont tyto ztráty zahladil a přinesl v průměru 10 % p.a. Jen 10letý horizont se ze ztrát zcela nevzpamatoval a přinesl v průměru výnos „jen“ 5 % p.a. To na špatnou dobu nejsou špatné výnosy.


Špatná doba není určena tím, jestli trhy v minulosti rostly nebo klesaly. Vždy vám můžeme pomoci složit investici, aby riziko bylo přiměřené výnosu, který očekáváte a času, kdy jste ochotni si na svou investici počkat. 

Stačí jen začít ...


 Tisknout stránku

Počasí

Předpověď počasí

Zadejte jakou chcete půjčku, na kolik let, při jakém
úroku a kalkulačka spočítá měsíční platbu.


 


%

   

   

Finanční plán je soubor informací, které jsou individuálně připravené jen pro Vás. Dopřejte si tento konfort nyní zdarma a požádejte o jeho zpracování.

Finanční Plán

      © 2017 - MAREK PŘIBYL
Digitální obchodník
Zpět nahoru